Ev yapımı likit

Yayınlayan admin 27/01/2019 0 Mesajlar

Elektronik Sigara Likit Yapımı

Son zamanlarda popülerliği gün geçtikçe artan ve sigarayı bırakmak isteyen herkes adına elektronik sigara çeşitleri farklı kalitelerde ya da boyutlarda satın alınabilmektedir. Tabi bunlar fiyatlarına ve sundukları bir takım artı özellikleri ile kalitesine göre değişmektedir. Fakat genel olarak her birinin ortak özelliği sigarada bulunan zararlı maddeler olmadan sadece yapay bir sigara dumanı üfleyerek bu alışkanlıktan kurtulmaktır. Bunun için ise birbirinden değişik esigara likit çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar farklı tatlarda ve kokularda elektronik sigara içerisinde kullanılmaktadır. İçinde sigarayla örtüşen sadece nikotin bulunmaktadır ve diğer eklemeler ise birçok değişik aroma çeşitleridir.

Evde Likit Yapımı

Bu elektronik cihazlara sıvı halde eklenen elektronik sigara likit yapımı için de birçok kişi bunu evde yapabilir. Üstelik bu sayede dışarıdan standart olarak üretilen ve satılan aroma çeşitlerini yanı sıra kendi zevkinize göre de bir karışımı evde likit yapımı olarak mümkün hale getirebilirsiniz. Şimdi bu tür likit içerisinde ne gibi maddeler var ona bakalım. Likit neyden yapılır; Bunlar temelde 4 değişik bileşenden meydana gelmektedir. PG veya VG baz, nikotin, su ve gıda tatlandırıcısı ( aroma ).

Vegetable gliserin ya da popilen glikol zehirsiz organik bileşenlerdir ve FDA (Food and Drug Administration) tarafından tüketiminin güvenli olduğu belirtilmiştir. Örneğin propilen glikol ; Unlu mamullerdeki formülasyonlarda, ilaç ve kozmetikte gibi birden fazla alanda kullanılmaktadır.

Tatlandırmak amacı ile birçok değişik aroma çeşitleri mevcuttur. Bunlar içerisinde çikolata, kavun tadı, değişik meyve türleri ya da kahve ve saf tütün aromalı gibi birden fazla çeşitte likit hazırlanabilmektedir. Bu temel bileşenler içerisinde değişik koruyucular ya da daha birçok değişik tatlandırıcı da yine kişisel zevklere göre esigara likit yapımı sürecinde eklenebilmektedir.

(Not: Farklı markalara ait likitlerin içerdiği bileşenler birbirlerinden farklılık gösterebilir)

 

Likit Yapımında Denge

Tabii en önemli konu tüm bu karışımların belli bir standarda göre dengeli olarak elektronik sigara likit yapımı adına karıştırılmasıdır. Bu noktada CAS no’ya sahip ürünlerin kullanılması büyük bir önem arz etmektedir. Buna uyarak PG/VG ile Nbase eklemesini kendi tat zevkinize göre sertliğini ayarlamanız size kalmıştır.  Aroma ise kendi damak zevkinize göre ayarlayabileceğiniz gibi genel anlamda başlangıç isteyenler için en fazla %5 ya da 6 seviyesi yeterli olacaktır. Daha sonra kendi isteğinize bağlı olarak bu oranı değiştirebilirsiniz.

Elektronik Sigara Likit Hesaplama

Bu tüm bileşenler hazırlandıktan sonra her biri için ortalama nasıl bir karışım dengesi hazırlamanıza olanak sunmaktadır. Bu noktada evde likit yapımı için e-likit hesaplama programlarından yararlanmanız mümkün. Bu programlar bünyesinde ne gibi bir sonuç istiyorsanız program çerçevesinde değerleri giriyorsunuz ve ortalama olarak hangi kısım için ne kadar konacağı bu programlarda gösteriliyor. Bu sayede her bileşen için belli yüzdeler bünyesinde bir likit hazırlayabilirsiniz. Bu da birinden çok koymuşken diğerinden daha az koymuşum gibi bir derdi ortadan kaldırıyor. Siz de tüm bu işlemler sayesinde istediğiniz her hangi bir damak tadı olan bir likit karışımını elektronik sigaralarda kullanabilirsiniz.

Tüm detaylar eğer size karışık ve işin içinden çıkamaz hale mi geldiyseniz alternatif olarak;

PG/VG ve nikotin ( 0-3-6-9 mg tercihe göre değişebilir) oranları hazır NBase (Nicotine-Base) alıp tercih edebilirsiniz. Nbase olarak sizlere Steamok veya grande marka nbase önerebilirim.

Yapıma başlamadan önce elimizde bir malzeme listesi olması gerekiyor;

Sırasıyla;

NBase (Baz Likit)
Aroma
Likitleri hazırlayacağımız cam kavanoz ya da şişeler (üzerinde boşluk kalmayacak ve hava almayacak şekilde)
Oranları ayarlamak için ölçü kabı (Beher – damlalık pipet yada enjektör)
Karışım İçin bir el mikseri veya benzeri bir karıştırıcı ile hazırlamaya başlayabiliriz.

Basit bir örnekle likit yapımı püf noktaları;

Öncelikle Nbase, base, baz likit, nicotine base şeklinde birden fazla isimle adlandırılan hazır karışıma sahip isek hazırlanması biraz daha kolaylaşmaktadır. Önemli olan doğru oranlarda likitimizi hazırlamaktır.

Şimdi 100 ml ve 6mg nicotin değerli %10 aroma yüzdeli bir likit hazırlamak için;

Elimizde 90 ml Nbase ( 6 mg nikotinli ve tercih ettiğiniz pg – vg oranlı )
10 ml aroma
Toplamda elde edilen karışım 100 ml
Buradaki püf noktası yapmak istediğiniz miktar ve elinizdeki aromanın yüzdesel kullanımıdır. Yani bazı aromalar için %10 kullanım tavsiye edilirken, bazıları için %5-6 kullanım tavsiye edilmektedir.

100 ml için %5 aroma yüzdeli bir likit hazırlamak istiyorsak 95 ml nbase + 5 ml aroma = 100 ml likit elde etmiş olacağız.

Likit Karıştırma Yöntemleri ;

Genelde likit karıştırmada amaç, lezzetini değiştirmek için oluyor. Bunu bazıları gerekli görse de, bazıları da yapmayı gerekli bulmuyor. Likit karıştırmak, yemek yapmaktan farksızdır. Klasik bir yemeğe bir şeyler katarak tadını değiştirme uğraşıyla aynıdır. Karıştırma işlemi her ne kadar lezzet değişikliği için yapılsa da, içindeki nikotin oranını azaltmak içinde uygulanmaktadır. İki ayrı tadı birbiriyle karıştırmak bir yana, ikiden fazla karışım yapanlarda mevcuttur.

Kişinin kendi zevkine göre yakalamak istediği lezzeti bulana kadar yolu vardır ve zararlı hiçbir tarafı yoktur. Bazı sitelerde karışımlardan doğan lezzetin tanımı yapılmaktadır. Her ne kadar insanlar tatmadan tatmin olmasa da, bu açıklamalar çoğu kullanıcı için ilaç niteliğindedir. Likit karıştırma yöntemleri çok basit ve çabuk anlaşılabilir yöntemlerdir. Yapılması gereken tek şey, kişinin daha önce denediği iki ayrı lezzeti birbiriyle birleştirmek ve sürecin sonlanmasını beklemektir. Karıştırma işleminin akabinde hemen kullanmak tavsiye edilmemektedir. Zira karıştırdıktan sonra bir demlenme süreci vardır. Her ne kadar aroma kazanımı için karışım yapılıyor olsa da, bu işlemi çok ütopik şekilde yapmamalıyız. Çünkü aromaların uyumu da çok önemlidir.

 a) Manyetik Likit Karıştırıcı;

 Geniş dairesel tablası üzerine konabilen cam kaplar (beher) içindeki sıvıların oluşturulan manyetik alan etkisiyle karıştırılmasını ve tabla içindeki ısıtıcılar sayesinde ısıtılmasını sağlayan laboratuvar cihazıdır. Manyetik karıştırıcı cihazını anlayabilmek için şu örnek gösterilebilir: Bir bardak çayın içine atılan şeker, çay yeterince sıcaksa ve karıştırılırsa daha çabuk ve homojen olarak karışır. Manyetik karıştırıcı cihazları biyoloji ve kimya laboratuvarlarında çözelti hazırlamak amacıyla kullanılan bir cihazdır. En basit manyetik karıştırıcı için kullanacağımız malzemeler fan, 2 parça mıknatıs, adaptör ve devir kontrol devresidir. Videolarda nasıl yapıldığı gösterilmiştir. Fan üzerine yerleştirilen mıknatısın dönmesiyle üzerindeki mıknatısı tahrik ederek dönmesini sağlar. Fanın üzerine koyacağımız mıknatıs güçlü olmaması gerekmektedir aksi halde  fanın kendi içerisindeki manyetik alanı bozarak devrinin düşmesine neden olabilir. Bu etkiyi ortadan kaldırmak için mıknatısla fanın arasına manyetik yalıtkan koyulmalıdır.

 

b) Mikser Yardımıyla Karıştırma;

Karıştırma boyutunda kullanılan cihazların başında, burun ve kulak kılları kesme makineleri yer almakta. Bu makinelerin uç mekanizması cihazdan ayrılır ve pipet cihazın ucundaki dönen kısma takılır. Diğer uç kısmı küçük kesiklerle pervane şekline getirilir.

 

Sürekli çalışan cihaz karıştırma işlemini sağlıklı bir şekilde devam ettirirken, aranan tonu da bu sayede rahatlıkla bulabiliyoruz. Bu cihazın yanı sıra pervaneler, mixerler, blenderlar  kullanılmaktadır.

Bu mixerler çeşitli fiyatlarla küçük boy ve büyük boy olarak kullanım rahatlığına göre satın alınabilmektedir. Karışım işlemi için yegâne bir ihtiyaç olan mixer, karışımı yapacağınız kabın içerisine göre ince uzun ya da kalın kısa olarak uygun olanı satın alma fırsatı sunmaktadır. Tercihinizde hangi tür karıştırıcı olursa olsun demleyeceğiniz E liquid oranını göz önünde bulundurmayı unutmayınız. 1 şişe nbase nin 90 ML ve bir aromanın (%10 kullanım) 10 ml olduğu  ele alırsak mevcut hazırlanan likit miktarı 100 ML olacaktır.

 

Likit Demleme Süreci;

Karıştırılan likiti 2-3 hafta süre aralığında (bazı aromalarda bu süre daha uzun olabilir) ışık ve ısı almayacağı serin bir yerde tutulması gerekmektedir. Likit demleme süreci boyunca dikkat edilmesi gereken husus, soğuk bir alanda bekletilmesi gerektiğidir. Kullanıcı yalnızca kendisi için bu işlemi yapıyorsa, 300ML’den fazla yapmaması tavsiye edilmektedir. Bu miktar, bir kişi için yeterli miktar tavsiyesidir. İşlemi daha da hızlandırmak ve süreci kısaltmak isteyen kullanıcılar, haftada bir gün karıştırarak 3 – 5 dk havalandırmanız yeterli olacaktır. Likit konulan malzemede hava almayacak kadar seviyede pay bırakılması ve içindeki sıvıyı dışarı çıkartmayacak şekilde çalkalama işlemlerini haftalık rutin olarak gerçekleştirirseniz, süreç bahsi geçen süreden daha kısa olacaktır.