Corona Virüs Nedir? Elektronik Sigara Kullanırken Nasıl Önlemler Alabiliriz?

Yayınlayan admin 22/03/2020 0 Mesajlar

Corona Virüs Nedir? Elektronik Sigara Kullanırken Nasıl Önlemler Alabiliriz?

Çin de başlayıp tüm dünyaya yayılan ve ne yazıkki ülkemizdede görülen Corona Virüs (COVID-19) yüzünden bazı önlemler almak durumda kalmaktayız.  Korona virüs çeşitleri ilk olarak 1960’larda keşfedildi ve soğuk algınlığı semptomları göstermektedir. Ancak uzun solukta etkileri daha zararlı, hatta ölümcül olabilmektedir. Virüsün son yapılan araştırmalara göre havada 30 dakika kadar kalabildiği tespit edilmiştir. Bu nedenle maske kullanmamız oldukça önemlidir. Gün içerisinde herhangi bir kişiyle tokalaşmaktan kaçınmalı,elimizi ağzımıza,burnumuza ve gözümüze sürmemeye özen göstermeliyiz.Bu süreçte bir diğer önemli, dikkat etmemiz gereken konu ise hijyen ve dezenfektedir. Eğer günümüzü dışarıda geçirmek zorundaysak temizliğe çok daha dikkat etmemiz gerekmektedir. Devlet dairelerinde ve diğer birçok çalışma alanlarına dezenfekte solüsyonları yerleştirilmiştir. Yarım saatte bir ellerimizi dezenfekte etmemiz hayati önem taşımaktadır. Eğer dezenfekte bulmakta sorun yaşıyorsak, alkol oranı %60 üzerinde olan kolonya kullanmamız ve eğer ofis ortamında çalışıyorsak masamızı ve klavyelerimizi sürekli temiz tutmamız oldukça önemlidir.

 Elektronik sigara kullanıcıları olarak bizlerin de gerekli önlemleri almamız gerekmektedir. Virüsün yayılımını önlemenin en önemli yolu dezenfekte olmak ve temizliğe önem vermekten geçmektedir.

 Elektronik sigara ve likitlerimizi kişiselleştirerek sadece bireylerinin kendilerinin dokunması oldukça önemlidir.  COVID-19 virüsüne karşı, güçlü ve alkol oranı yüksek kolonyayı peçeteye dökerek elektronik sigara ve drip tipi yani ağızlık kısmını belirli zaman aralıklarıyla temizlemeliyiz.

Covid-19 mutasyona uğramış bir virüs çeşididir. Yapılan son araştırmalara göre COVID-19 ortalama 4 gün kadar bireyin boğazını/ağzını konak olarak kullanmaktadır. Bu nedenle, en yakınlarınıza dahi elektronik sigaranızı kullandırmayın.

Elektronik Sigaralarınız Kişisel Olsun!

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sigara ve tütün ürünlerinin bireyin bağışıklığını önemli ölçüde düşürdüğü öngörülmüştür, sigara kullanıcıları diğer bireylere göre daha çok risk altındadır. Bu süreç içerisinde, sigaraya başlamamalı ve sigara içen tanıdıklarınızı ise bırakmaya teşvik etmelisiniz.

Gümrük Bakanlığının Korona Virüsüne Karşı Aldığı Önlemler

Corona Virüsüne karşı Sağlık Bakanlığı gibi Gümrük Bakanlığı da gerekli önlemleri almaktadır. Covid-19 henüz ülkemize gelmeden, Gümrük Bakanlığı kontrolleri arttırmış ve hatta bu konu üzerine özel ekip kurmuştur.

“Ticaret Bakanı Pekcan, gümrüklerde yeni bir çalışma grubu kurduklarını ve tüm ürünleri denetleyen ekibe özel ekipman sağladığını belirtmiştir. Sağlık Bakanlığı virüsün kuru yüzeylerde birkaç saatten fazla yaşamadığını bildirmiştir.”

Gümrük Bakanlığı, gümrükten geçen tüm ürünlerin özel ekipmanlar ile dezenfekte edildiğinin ve steril bir şekilde bireye ulaştırıldığının altını çizmektedir. Ülkemizde görülen vakaların ise yurtdışından gelen bireylerden kaynaklandığı veya temas ettiği kişilerde virüs olduğu gözlenmiştir. Virüsün oldukça yaygın olduğu Avrupa ve Amerika’daki ülkelerde dahi kargolar hala daha çalışmaktadır. Bunun ana sebebi ise virüsün kuru yüzeylerde aktif olmaması, sadece canlıdan canlıya bulaşabilmesidir.

Devletimiz ve sağlık çalışanlarımız bu zorlu süreçte gerekli önlemleri almaktadır.Bu dönemde bize düşen kişisel temizliğimize dikkat etmek ve hijyen kurallarına uymaktır.Mümkün olmadıkça evlerimizden dışarı çıkmamalı kalabalık ortamlarda bulunmamalı ve fiziksel temastan kaçınmalıyız.Gün içerisinde en çok kullandığımız aletler olan Elektronik sigara ve cep telefonlarımızı belirli aralıklarda dezenfekte etmeli ve bireysel olarak sadece kendimiz kullanmalıyız.

Özelbuhar ekibi olarak Sağlıklı Günler dileriz… EVİNDE KAL TÜRKİYE!!!