VG-PG Nedir? İşlevleri nelerdir

Yayınlayan admin 15/09/2014 3 Mesajlar Shopping,New Products,

Elektronik Sigara Likitleri genel olarak 4 bileşenden oluşur. PG ve VG baz, nikotin, su ve tatlandırıcısıdır.
VG Vegetable Glycerin (Bitkisel Gliserin) yoğundur ve tatlıdır. Bol buhar oluşturmasını sağlayan sıvıdır. Likitin içindeki VG oranı arttıkça buhar ve tat oranı artacaktır.
PG Propylene Glycol (Propilen Glikol) Tadı olmayan ince bir sıvıdır. PG oranı ne kadar yükselirse likitin sertliği bir o kadar artar. Baz PG ve VG zehirsiz ve organik bileşenlerdir. FDA tarafından kullanımının güvenliği olduğu açıklanmıştır. Bu bileşenler çeşitli gıda ürünlerinde ve kozmetik ürünlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. PG oranı arttıkça boğaz vurumu artacaktır.
PG bazlı Likitler; Propilen Glikol akışkan kıvamlıdır. VG içerikli likitlere oranla daha ince yoğunluk sağlar ve coil içerisindeki pamuk tarafından daha kolay emilir. Atomizerin ısıtma sistemi bitkisel gliserine göre daha az yapışkandır. Tatsız ve kokusuz olduğu için likitin tadını asla değiştirmez. Yüksek oranda nem çekme özelliğinden dolayı ağızda ve boğazda kuruluk yapabilmektedir.
VG bazlı Likitler; bitkisel içerikli olan bu sıvı PG ye göre daha yoğundur. Bu nedenden dolayı pamuk tarafından daha az emilir. VG sıvılar daha yoğun olduğu için daha yapışkandır. Atomizeri daha sık temizlemeniz gerekmektedir. Tatlı bir aromaya sahiptir. Diğer aromalardan fark edilmesi oldukça zordur. Daha az boğaz vuruşu yaparlar. Yoğun oluşundan dolayı daha fazla buhar üretirler. Elektronik sigara içenler tarafından son zamanlarda VG içerikli likitler daha bitkisel oranları fazla olduğu için tercih edilmektedir. Elektronik sigara kullananların geneli bu iki bileşeni karıştırarak bir likit hazırlarlar. Veya ikisinin karışımından yapılmış hazır likitleri tercih ederler.
PG ve VG karıştırılabilir bileşenlerdir. Ve uygun ölçülerde karıştırıldığı zaman iyi buhar ve yoğun buhar içerir. Her iki tür bileşende güvenlidir. Tek başına ikisi içinde kalitelidir demek yanlış olacaktır. Fakat ikisi de karıştırıldığında kaliteli bir likit ortaya çıkmaktadır.
Yüksek VG oranındaki likitler daha yoğundur pamuk tarafından daha yavaş emilir ve akıtma gibi sorunlar daha az olur. Daha yoğun buhar elde edebilmek için daha çok tercih edilmektedir içim olarak PG oranı düşük olduğu için daha rahat içilmektedir.
Yüksek PG oranındaki likitler daha akışkandır pamuk tarafından kolay emilmektedir akıtma gibi sorunlar biraz daha yüksek olur. Boğaz vurumu yüksek olduğu için daha çok tercih edilmektedir genel olarak MTL atomizerler ile tercih edilmektedir.

Etiketler: vg pg nedir